Rentgen zębów – jak idzie rentgen stomatologiczny?

przez | 1 czerwca, 2021

rtg-zebow-szczecin-2021

Rentgen zębów – zwany i badaniem RTG zębów szczecin, rentgenem stomatologicznym czy po prostu prześwietleniem – toż jedna spośród najczęstszych metod diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Wskazań do wytworzenia rentgena zębów jest niewątpliwie dużo, oraz toż pytanie jest krótkie, bezbolesne także nie wymaga innych przygotowań ze okolice pacjenta.

Badania rentgenowskie są oczywiste i polecane w medycynie już z lat 30. XX wieku – po raz pierwszy przeprowadzono je w Okresach Zjednoczonych. Podczas poszukiwania zastosowanie znajdują właściwości promieniowania X, zwanego i promieniowaniem rentgenowskim (od nazwiska ich twórcy – niemieckiego fizyka Wilhelma Röntgena, jaki w 1901 r. wziął za własne zauważenie pierwszą Nagrodę Nobla z fizyki). Otóż promieniowanie X realizuje przez tkanki żywego układu również jest poprzez nie w odległym stopniu wchłaniane. Tkanki miękkie – np. mięśnie czy narządy wewnętrzne – jedzą mniej promieniowania, dlatego są publiczne na zwolnieniach w odcieniu czarnym. Kości wchłaniają znacznie dużo promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu na zwolnieniach są dobrze widoczne pod postacią białych kształtów.

Warto przeczytać Sprzedaż zadłużonego mieszkania – problem, czy wyjście z trudnej sytuacji?

Rentgen zębów – wskazania

Badanie rentgenowskie znajduje zastosowanie tak we wszelkich rzeczach medycyny, nie wyłączając stomatologii. Trwa kilka grup badań rentgenowskich w stomatologii – cefalometria, zdjęcie pantomograficzne, przecież znacznie częste jest RTG punktowe, oznaczane po nisku rentgenem zębów. O ile cefalometria oraz pantomogram są badaniami bardziej przekrojowymi, umożliwiającymi zobrazowanie większych grup anatomicznych twarzoczaszki, o tyle RTG punktowe trzyma swoim zasięgiem maksymalnie cztery zęby, przedstawiając się przy tym niezmiernie obszerną dokładnością.

Jakie są więc konkretne wskazania do ukończenia rentgena zębów? Otóż stomatolog może polecić badanie:

w diagnostyce poziomu zaawansowania zmian próchnicowych,
w ocenie urazów mechanicznych zębów,
przed planowanym leczeniem endodontycznym,
w sytuacji powikłań po leczeniu endodontycznym (np. narzędzia, które utkwiło w kanale),
w ocenie stanów zapalnych oraz chorób dziąseł,
przed planowanym leczeniem protetycznym,
przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej (np. ekstrakcją),
w finałach kontrolnych (ocena skuteczności leczenia czy środku).
Dzięki obrazom zdobytym podczas rentgena stomatologicznego, dentysta może zarówno wykryć otwierające się w jamie ustnej ropnie, cysty i guzki, a także własne wad, takie jak zachowane zęby mądrości.

Jak jest rentgen zębów?

Może cię zainteresować Zakup mieszkania w czasie epidemii covid-19 czy warto kupić mieszkanie?

Rentgen zębów jest pytaniem krótkotrwałym, zupełnie bezbolesnym, niewymagającym od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Można przed nim ciągle kosztować również dusić, przyjmować niezbędne leki, spełniać każde codzienne prace.

Jeszcze niedawno rentgen stomatologiczny był pisany przy pomocy tradycyjnych systemów wykorzystujących kliszę. Najpierw pacjent umieszczałem na ciało specjalny fartuch z gumy ołowianej, który pomaga organizm przed nadmiernym pochłanianiem promieniowania rentgenowskiego. Kliszę dawało się w jaskini ustnej pacjenta, który musiał zawsze przytrzymać ją palcem. Następnie specjalista czy technik-radiolog w rytmie kilkunastu minut wykonywał zdjęcie.

Dziś a jeszcze częściej rentgen zębów wyrabia się przy współprac aparatów cyfrowych. Czym nagradza się to poszukiwanie? Otóż zamiast kliszy pacjent daje do ust czujnik cyfrowy zabezpieczony jednorazową folią – na przedstawienie zdjęcia potrzeba kilku minut dodatkowo istnieje ono od razu rozpoznawalne na monitorze komputera. Rentgen zębów w techniki cyfrowej przedstawia się świetną formą obrazowania, dzięki czemu można rozpoznać różne wad w aspekcie uzębienia pacjenta.

Czy rentgen zębów to niezawodne badanie?

Kiedy już wcześniej wspomniano, podczas badania rentgenowskiego obraca się właściwości promieniowania X, które nie stanowi w sumy obce dla ludzkiego zdrowia. Owszem, rentgen w pewnym etapie wpływa na system, ale dawki promieniowania jedzenie podczas rentgena stomatologicznego są na końcu niskie, że nie są w losie zaszkodzić zdrowiu. Jedynym przeciwwskazaniem do doświadczenia jest oczywiście naprawdę ciąża – u osób ciężarnych rentgen zębów wytwarza się wyłącznie wówczas, gdy korzyść spośród jego wykonania istnieje znakomitsza niż ryzyko uszkodzenia płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *