Na początek warto wyjaśnić czym są mieszkania z problemami. Otóż, są to nieruchomości, które są zadłużone i obarczone problemami prawnymi. Sprzedaż takiego lokum jest czasochłonna, ponieważ może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Każdy kto ma problemy finansowe związane ze swoim lokum, nie chce tracić czasu na znalezienie potencjalnego klienta. Jakie kroki należy poczynić, aby sprzedaż zadłużonego mieszkania doszła do skutku w ekspresowym tempie?
Najszybciej i zarazem najpewniej szybka sprzedaż mieszkania zadłużonego może mieć miejsce w firmie specjalizującej się skupem nieruchomości. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób na uzyskanie gotówki, którą możesz mieć na koncie już w ciągu kilku dni od pierwszego spotkania z przedstawicielem firmy i wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. Cała procedura zakupu przez skup Twojego mieszkania jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić formularz lub umówić się telefonicznie, a rzeczoznawca bezpłatnie wyceni wartość nieruchomości oraz zaproponuje cenę. Skup nieruchomości, działający w największych (powyżej 50 tysięcy mieszkańców) miastach oferuje ceny niższe od tych, które można uzyskać sprzedając przez pośrednika lub osobiście. Zyskuje się przede wszystkim czas. Jeżeli nieruchomość obciążona jest hipoteką, posiada zadłużenie, wynikłe z zaległości w opłacaniu rachunków lub jest w złym stanie technicznym i wizualnym, z pewnością zostanie kupiona w skupie nieruchomości. Skup nieruchomości w zamian za szybką, bezproblemową, a zarazem bezpieczną transakcję, która ułatwi sprzedającemu dalszą realizację planów, proponuje niższą cenę niż nieruchomość rzeczywiście mogłaby osiągnąć. Z reguły jest to 80 – 90% wartości na rynku nieruchomości.
Mieszkanie z lokatorem – sprzedaż
Decydując się na sprzedaż mieszkania z lokatorem możemy narazić się na duży stres, ponieważ często związane jest to z konfliktami rodzinnymi. Jest wiele powodów, dla których niechciani lokatorzy mogą znajdować się w naszej nieruchomości. Mogą to być członkowie rodziny, którzy dodatkowo być może są w danym lokalu zameldowani lub nierzetelni najemcy o których słyszy się w mediach coraz częściej. Jest to dla właściciela niebagatelny problem, ponieważ wiąże się nie tylko z utratą dostępu do swojej własności ale i kosztami jakie właściciel musi z zaistniała sytuacją ponosić.
Zastanawiając się, jak sprzedać mieszkanie z lokatorem, warto na początek rozważyć eksmisję takich osób. Jednak należy liczyć się z tym, że jest to proces długotrwały i kosztowny. Warto mieć na uwadze fakt, że istnieje grupa uprawnionych, którym sąd orzekając eksmisję, bezwzględnie musi przyznać prawo do lokalu zastępczego. Są to między innymi kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci/ renciści o niskich dochodach, bezrobotni – jeżeli nie mogą zamieszkać w innym lokalu, a także gdy ich sytuacja materialna nie pozwala na zapewnienie lokum we własnym zakresie. Zatem w przypadku wyroku eksmisyjnego z zasądzonym lokalem zastępczym należy wstrzymać się z czynnościami do momentu zapewnienia takiego lokalu przez Gminę.
Najskuteczniejszym sposobem, który pozwoli nam sprzedać szybko i bezproblemowo mieszkanie z lokatorem jest skup nieruchomości z lokatorem. Jednak należy liczyć się z tym, że otrzymamy za taką nieruchomość dużo niższą cenę. Na cenę, którą zaoferuje nam skup nieruchomości składa się wiele czynników. Jest to między innymi informacja, czy lokator zamieszkujący nieruchomość na sprzedaż płaci czynsz, w jakim jest wieku oraz jaki jest stan jego zdrowia, czy jest to krewny właściciela, jak długo zajmuje lokal, w jakich okolicznościach zajął lokal, czy zajmuje lokal sam, czy przebywają z nim nieletni oraz wiele innych aspektów.
Współpraca ze ze skupem nieruchomości z lokatorem, może okazać się jedynym wyjściem na pozbycie się tak trudnego problemu, niż wieloletnie procesy eksmisyjne oraz samodzielna walka z uciążliwym lokatorem.
Na czym polega sprzedaż udziałów w nieruchomości?
Posiadanie udziału w nieruchomości czasami bywa dość uciążliwe, ponieważ może być powodem konfliktów na tle zarządzania odziedziczonym majątkiem, podziału zysków czy ponoszenia kosztów. Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy jak sprzedam udziały w nieruchomości nie będę mieć problemów ze strony prawnej?
Sprzedaż udziałów w nieruchomości jest jak najbardziej możliwa. Wyraźnie mówi o tym art. 198 kodeksu cywilnego, gdzie każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem, nawet bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi sprzedaży udziału w nieruchomości. Mowa tu o zbyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W zakresie zbywania prawa własności oraz własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne powszechnie obowiązujące w tym Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe jest ograniczonym prawem rzeczowym stosownie do art. 244 § 1 Kodeksu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
Czy warto sprzedać własne udziały do skupu udziałów w nieruchomości?
Skup udziałów w nieruchomości gwarantuje, że należna kwota zostanie uczciwie oszacowana. Co więcej, gwarantuje szybką gotówkę. Nie trzeba czekać, aż znajdzie się osoba chętna na wykupienie udziałów. A cały proces może potrwać zaledwie kilka dni. Niestety samodzielna sprzedaż nie jest najlepszym pomysłem, chociażby ze względu na to, że ciężko jest znaleźć kogoś, kto będzie chciał być jednym z wielu właścicieli danej nieruchomości. Korzystając z oferty skupu można tego uniknąć. Współpraca kończy się po podpisaniu umowy sprzedaży – nie musimy więc obawiać się, że będzie ona ciągnąć się miesiącami lub latami.
Sprzedaż udziałów to dobre rozwiązanie w takiej sytuacji